Zgorzelecka Orkiestra Mandolinistów


:: Serdecznie zapraszamy na "Koncert kolƒęd i melodii pod choinkƒę". Z Orkiestr‚ą wyst‚ąpi‚ą: ‚światowej sławy harfistka Anna Faber z zespołem oraz Gwiazda Polskiej Sceny Muzycznej Krystyna Giżowska. Koncert odbƒędzie siƒę 12 grudnia 2009 roku w Centrum Sportowo - Rekreacyjnym.


::05 września Orkiestra po raz drugi wystąpiła w ramach VI Festiwalu Młodych Orkiestr Young Classic Wratislavia z programem Classic&Film - w unikalnym opracowaniu dla orkiestry mandolinowej.


:: W dniach 10-11. lipca 2009 roku Orkiestra gościła we Francji na VII Miƒędzynarodowym Festiwalu Orkiestr Mandolinowych i Gitarowych w Remirenomt. W festiwalu wziƒęło udział 300 muzykƒłw z 9 krajƒłw.

Poniżej recenzja jednego z muzykƒłw Łƒłdzkiej Orkiestry Mandolinistƒłw Edwarda Ciukszy.

"Przysyłając mi płytƒę video z VII Miƒędzynarodowego Festiwalu Orkiestr Mandolinowych i Gitarowych, ktƒłry odbył siƒę uroczym francuskim miasteczku REMIREMONT, sprawiłeś mi wielką radośƒć.

Z przyjemnością obejrzałem i wysłuchałem wiele zespołƒłw reprezentujących całą Europƒę.

Cieszy mnie fakt, że w obecnych, bardzo skomercjalizowanych czasach, istnieje jeszcze dośƒć liczna grupa, przede wszystkim młodych ludzi, ktƒłrzy poprzez swoją wielką aktywnośƒć i pracƒę uzyskują bardzo dobre wyniki w wykonawstwie muzyki mandolinowej i gitarowej.

Na tle innych uczestnikƒłw VII Festiwalu w Remiremont, polska Orkiestra Mandolinistƒłw ze Zgorzelca, wypadła imponująco.

Była to, w porƒłwnaniu z innymi zespołami, Wielka Orkiestra Mandolinowa w pełnej obsadzie, wzbogacona o skrzypce i dwa akordeony. Należy podziwiaƒć wielki kunszt dyrygencki Pana Tadeusza Grudziƒąskiego, ktƒłry dysponując młodą obsadą Orkiestry, tak wiele osiągnął zarƒłwno pod wzglƒędem technicznym jak i muzycznym.

Reasumując, na VII Miƒędzynarodowego Festiwalu Orkiestr Mandolinowych i Gitarowych wystąpiło wiele dobrych i bardzo dobrych zespołƒłw, ale wydaje mi siƒę, że mogą one jeszcze wiele siƒę nauczyƒć od polskiej Orkiestry Mandolinistƒłw ze Zgorzelca, ktƒłra na w/w Festiwalu zaprezentowała bardzo ciekawy muzycznie trudny technicznie repertuar.

Orkiestrze życzƒę wielu jeszcze sukcesƒłw artystycznych".

Sławek Wiśniewski

::W tym roku Zgorzelecka Orkiestra Mandolinistƒów obchodzi XX - lecie swojej działalności. Z tej okazji podczas Koncertu Jubileuszowego swoją obecnością zaszczycą nas Gwiazdy Polskiej Sceny Muzycznej, ktƒłre dotychczas wystƒępowały z Orkiestrą, a bƒędą to: Małgorzata Walewska, Stanisław Sojka, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz oraz Jacek Wƒłjcicki.


:: Tegoroczny obƒłz Mandolinistƒłw planowany jest w okresie: 27 czerwca- 5 lipca. 9 Lipca orkiestra wyjeżdża do Francji (Remiremond).

:: 13 grudnia 2008 r. o godz. 17.30 zapraszamy na KONCERT KOLƒĘD z udziałem Grażyny Łobaszewskiej. Centrum Sportowe w Zgorzelecu. Bilety: 15 zł.

:: 26 i 27 stycznia 2008r. zagramy KONCERTY NOWOROCZNE Ośrodku Kultury w Imielinie i Domu Kultury "Sokolnia" w Brzeszczach.

:: Zapraszamy serdecznie na coroczny koncert "Melodii pod choinkƒę". Gościem specjalnym, który zaśpiewa z Orkiestrą bƒędzie IRENA JAROCKA.

15 grudnia 2007 r. godz. 17.00

Centrum Sportowe ul. Maratoƒąska w Zgorzelcu.

Bilety: 15 zł.


:: Miło nam poinformowaƒŚ Paƒąstwa, że2 i 5 grudnia Zgorzelecka Orkiestra Mandolinistów zagra koncerty w Filharmonii Wrocławskiej w ramach Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego "Gitara 2007".

:: W dniach 23.07.2007 - 07.08.2007 orkiestra przebywała na warsztatach szkoleniowych w Tucholi. Pobyt w Borach Tucholskich zbiegł siƒę z jednoczesnym udziałem w "VII Miƒędzynarodowym Festiwalu Muzycznym Cekcyn - Osie 2007". Wzorem lat ubiegłych wystąpiły również białoruski zespół taneczny "Białe Skrzydła" z Mołodeczna oraz ukraiƒąska "Orchidea" i młodzieżowy chór "Switanok" z Sambora. Gospodarzami była orkiestra mandolinowa "Campanella" z Cekcyna.

:: 17.06.2007 Nasza orkiestra zagrała w Kościele św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Koncert ten był zagrany w ramach "IV Young Classic Wratislavia".

:: 11 maja 2007 r. wziƒęliśmy udział w V ŚWIDNICKIM FESTIWALU GITAROWYM Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest Marek Długosz, znany gitarzysta i laureat miƒędzynarodowych konkursów gitarowych, od którego otrzymaliśmy zaproszenie na wspólne koncerty w listopadzie w Filharmonii Wrocławskiej.

:: Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu zaprasza na Koncert ZGORZELECKIEJ ORKIESTRY MANDOLINISTÓW z udziałem RYSZARDA RYNKOWSKIEGO.

Centrum Sportowe 15 kwiecieƒą 2007. GODZ. 18.00

Bilety: 15zł. do nabycia: MDK Zgorzelec oraz Sklep Muzyczny "Art Music"


:: Młodzieżowa Orkiestra Mandolinistów ze Zgorzelca i Miejski Dom kultury w Zgorzelcu serdecznie zapraszają na uroczysty koncert kolƒęd i pastorałek który odbƒędzie siƒę 17 grudnia w sali widowiskowej MDK.

:: W niedzielƒę 3 grudnia Orkiestra zagrała koncert w Lwówku Sląskim. Wystƒęp mandolinistów uświetnił obchody wrƒęczania nagród honorowym krwiodawcom przez miejski oddział PCK.

:: 25 listopada w Swiebodzinie odbyła siƒę uroczystośƒŚ 10-lecia istnienia gazety "Didasko". Organizatorzy zaprosili naszą orkiestrƒę, aby zagrała koncert dla uczczenia tego świƒęta. Na koncert z orkiestrą pojechał znany i lubiany Grigoris Ikonomu, który dał bardzo ciekawe show oparte na klimatach muzyki greckiej.

:: Dnia 29 sierpnia odwiedziła nas w Zgorzelcu Orkiestra Mandolinowa z Kolska. Powstała ona w 2000 roku i liczy 30 członków. Spotkanie miało na celu zapoznanie obydwu zespołów w celu współpracy. Rozpoczƒęło siƒę ono krótkim przedstawieniem obu orkiestr. Pózniej zaprezentował siƒę „Wesoły Kwartecik” w składzie: Anna Rothkegel, Klaudia Biernacka, Krzysztof Jastrzƒębski oraz Michał Kościukiewicz. Po wystƒępie udaliśmy siƒę na poczƒęstunek, w czasie którego Dyrygenci wymieniali własne doświadczenia, a młodzież rozmawiała o muzyce i nie tylko. Jeżeli kogoś interesuje wiƒęcej informacji o orkiestrze z Kolska zapraszamy na stronƒę www.mandolina-kolsko.republika.pl .

:: W dniach 26 lipca - 2 sierpnia Orkiestra wziƒęła udział w VI Miƒędzynarodowym Festiwalu Muzycznym Cekcyn - Osie 2006 pod nazwą „Podaj RƒĘKĘ”. Mandoliniści ze Zgorzelca brali tam udział w warsztatach muzycznych oraz zagrali 4 koncerty. Na zakoƒączenie festiwalu pojechaliśmy na wycieczkƒę do Gdyni i Gdaƒąska

:: W dniach 14-16 lipca 2006 nasza orkiestra gościła w Remiremont (Francja). Odbył siƒę tam VI Miƒędzynarodowy Festiwal Orkiestr Mandolinowych i Gitarowych. Przez te 3 dni na koncertach zaprezentowało siƒę wiele zespołów z Europy i nie tylko.

:: Jest już niemal pewne, że na wiosnƒę 2002 r. przyjeżdża do nas do Zgorzelca na rewizytƒę orkiestra z Tuluzy. Dokładnego terminu jeszcze nie znamy.

:: 4.grudnia 2005r odbył siƒę kolejny koncert „Melodie pod choinkƒę”. Odbył siƒę on w teatrze w Gorlitz.

:: W dniach 4-10 Lipca 2005 roku Orkiestra wziƒęła udział w XXVIII Bydgoskich Impresjach Muzycznych. Na festiwalu zaprezentowały siƒę zespoły nie tylko z polski ale i Hiszpanii, Wƒęgier, Ukrainy i Rosji. Podczas tygodniowego pobytu orkiestra zagrała wiele koncertów zarówno w salach koncertowych jak i w plenerze. Orkiestra otrzymała nagrodƒę KUJAWSKO-POMORSKIEGO KURATORA OśWIATY.

:: W Grudniu 2004r na zaproszenie władz miasta Lwówka śląskiego Orkiestra zagrała w Lwówku koncert świąteczny.

:: 12.XII.2004r Odbył siƒę koncert świąteczny „Melodie pod choinkƒę”. Gościnnie zaśpiewała gwiazda światowej sławy Małgorzata Walewską.

:: W Czerwcu 2004r Nasza orkiestra po raz kolejny wyjechała do zaprzyjaźnionego miasta Avion we Francji.

:: 4-7 Września 2004r Orkiestra dokonała nagrania kolejnej płyty pt. „Z mandoliną do GWIAZD”. Na płycie znalazły siƒę piosenki wykonane razem z takimi gwiazdami polskiej estrady jak Andrzej Sikorowski czy Edyta Geppert.

:: W Marcu 2004r Odbył siƒę nasz kolejny koncert Jubileuszowy . W tym roku govcinnie wystąpił z nami Andrzej Sikorowski z grupą „Pod Budą”.

:: 19 Lipca 2003r Orkiestra wyjechała na coroczny 2 tygodniowy obóz wypoczynkowo-szkoleniowy. Tym razem obóz odbył siƒę w nowym miejscu. A mianowicie w Ośrodku kolonijno- wypoczynkowy w Nowym Dworku .

:: Na przełomie Maja i Czerwca 2003r Orkiestra wyjechała do Francji do miast Avion (ok. 150 km ok. Paryża). Podczas 3 dniowego pobytu zagraliśmy kilka koncertów i zwiedziliśmy przepiƒękne okolice.

:: W niedzielƒę 27.04.2003 r. zagraliśmy w Mirsku (woj. dolnośląskie) koncert z okazji Dnia Gimnazjalisty - Europejczyka.

:: Dnia 30.03.2003 r. odbył siƒę kolejny koncert jubileuszowy. W tym roku naszym gościem była Edyta Geppert

:: Orkiestra zmieniła swoją dotychczasową siedzibƒę. Dziƒęki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu zostały nam udostƒępnione pomieszczenia w jego budynku.

Nowe sale są wiƒększe od dotychczasowo zajmowanych wiƒęc liczymy, że wkrótce skład orkiestry siƒę powiƒększy.

Jeszcze raz serdecznie dziƒękujemy staroście - p. Szymonowi Pacyniakowi.


:: W dniach 19 - 21.10.2001 r. w Polanicy Zdroju odbył siƒę II Miƒędzynarodowy Przegląd Spółdzielczych Zespołów Artystycznych „Tƒęcza Polska”, w którym także wziƒęliśmy udział. Na przegląd przyjechało wiele zespołów folklorystycznych z Polski, a także z Bułgarii, Białorusi, Litwy. Po konkursie została nam wrƒęczona Nagroda Prezesa Krajowej Rady Spółdzielczości - p. Jerzego Jankowskiego.

:: Jest już niemal pewne, że na wiosnƒę 2002 r. przyjeżdża do nas do Zgorzelca na rewizytƒę orkiestra z Tuluzy. Dokładnego terminu jeszcze nie znamy.

:: Minął kolejny dwutygodniowy obóz muzyczny w Nowej Wsi. Na zakoƒączenie tradycyjnie zagraliśmy mały koncert dla wczasowiczów i mieszkaƒąców.

:: Na zaproszenie orkiestry mandolinistów z Tuluzy - Ensemble a Plectre de Toulouse - kolejny raz mieliśmy przyjemnośƒŚ odwiedziƒŚ Francjƒę. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjƒęci przez francuskich muzyków i ich rodziny. Spƒędziliśmy 10 pracowitych dni na próbach, koncertach i wycieczkach po okolicy. Od 28 kwietnia do 8 maja zagraliśmy 4 koncerty (m. in. w kościele św. Andrzeja w Tuluzie podczas mszy), zwiedziliśmy Tuluzƒę, Albi, Cordes sur Ciel, bazyliki w Lourdes, średniowieczny zamek obronny w Carcassonne, muzeum przestrzeni kosmicznej. Mieliśmy także szansƒę wysłuchaƒŚ recitalu wirtuoza mandoliny: 22-letniego Julliena Martineau. Bardzo ciekawym doświadczeniem było wspólne zagranie przez obie orkiestry finału koncertu - „Pieśni o japoƒąskiej jesieni” Yasuo Kuwahary oraz „Poloneza” z filmu „Pan Tadeusz” Wojciecha Kilara.

Z całego wyjazdu najtrudniejszy był moment rozstania, kiedy trzeba było wracaƒŚ do Polski. Z Tuluzy wyjechaliśmy ze wspaniałymi wspomnieniami i postanowiliśmy nadal utrzymywaƒŚ kontakty listowne oraz e-mailowe.


:: 25 marca w Stadthalle Görlitz odbył siƒę XII Koncert Rocznicowy z gościnnym udziałem Ewy Kukliƒąskiej oraz Jacka Borkowskiego. Frekwencja dopisała, a swoim udziałem zaszczycił nas poseł Adam Halber i Jerzy Jankowski.